Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Wrzesień, 2011

Dystans całkowity:663.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Liczba aktywności:13
Średnio na aktywność:51.00 km
Więcej statystyk
  • DST 34.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rogówek

Wtorek, 6 września 2011 · dodano: 01.01.2013 | Komentarze 0

Kłodzko - Krosnowice - Ołdrzychowice - Rogówek - Jaszkowa G. - Jaszkowa D. - Kłodzko


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 67.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej

Niedziela, 4 września 2011 · dodano: 01.01.2013 | Komentarze 0

Kłodzko - Krosnowice - Gorzanów - Zabłocie - Pławnica - Idzików - Marianówka - Szklary - Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej.

Pod szczytem Iglicznej znajduje się późnobarokowa świątynia z końca XVIII wieku – Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Przyczyny Naszej Radości. Historia miejsca związana jest z wojnami o Śląsk w XVIII wieku, pomiędzy austriacką monarchią Habsburgów i pruskim królestwem Hohenzollernów. Gdy po I wojnie śląskiej, w roku 1742 większość ziem znalazła się pod panowaniem pruskim, okoliczna ludność – pielgrzymująca wcześniej licznie do austriackiego sanktuarium w Mariazell (w Styrii), do Madonny zwanej Matką Narodów Słowiańskich – zaczęła napotykać coraz większe trudności z przekraczaniem austriacko-pruskiej granicy. Prawdopodobnie dlatego mieszkaniec wsi Wilkanów – Krzysztof Veit, wracając z Mariazell, przywiózł ze sobą ludową kopię tamtejszej figury Matki Bożej, którą umieszczono na starym buku, rosnącym na stoku Iglicznej. W roku 1765 w czasie potężnej burzy buk runął, ale figura nie została uszkodzona, co uznano za cudowne wydarzenie i przeniesiono rzeźbę do nowo wybudowanej kapliczki, gdzie – jak odnotowują kroniki – w 1777 roku nastąpiło pierwsze, oficjalnie potwierdzone, cudowne uzdrowienie. Syn gospodarza ze wsi Sienna wpadł do dołu z wapnem. Po trzech dniach modlitw w kaplicy na Iglicznej chłopiec, któremu wapno uszkodziło oczy, odzyskał wzrok. Wkrótce potwierdzono 12 kolejnych uzdrowień, co zapoczątkowało rozkwit ruchu pielgrzymkowego. Niewielka drewniana kaplica nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych. W 1781 roku rozpoczęto, a rok później ukończono budowę nowego, stojącego do dziś kościoła. Zapewne dlatego, że Igliczna przez wiele miesięcy w roku jest pokryta śniegiem, sanktuarium na szczycie poświęcono MB Śnieżnej. W 1784 roku do kościoła dobudowano wieżę, a później niskie podcienia, otaczające świątynię z zewnątrz – tzw. soboty. Neobarokowy ołtarz wykonano w ostatnich latach XIX stulecia. W jego centrum dwaj aniołowie podtrzymują gablotę, w której znajduje się figura Marii z Dzieciątkiem, trzymanym na prawej ręce. Postać – wyrzeźbiona przez nieznanego artystę w lipowym drewnie – ma 39 cm wysokości. Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Polski, w 1983 roku, dokonał we Wrocławiu koronacji figury Matki Bożej z Iglicznej, nadając jej wezwanie Przyczyny Naszej Radości. Dziś miejsce przyciąga pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale też z pobliskich Czech, Niemiec oraz Słowacji.




  • DST 48.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Waliszów

Piątek, 2 września 2011 · dodano: 03.02.2013 | Komentarze 0

Kłodzko - Krosnowice- Żelazno - Ołdrzychowice - Romanowi - Waliszów - Zabłocie- Gorzanów - Krosnowice - Kłodzko


Kategoria rower, w towarzystwie