Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Styczeń, 2018

Dystans całkowity:325.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Liczba aktywności:8
Średnio na aktywność:40.62 km
Więcej statystyk
  • DST 62.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Do Lądka-Zdroju

Środa, 31 stycznia 2018 · dodano: 31.01.2018 | Komentarze 0

Dzisiaj w składzie 4-osobowym tj. ja, Czesiu, Kaziu i Władziu. Trasę zaproponował Czesiu i jedziemy: Kłodzko - Krosnowice - Żelazno - Ołdrzychowice - Trzebieszowice  - Radochów - drogą nr 390 (Lądek-Złoty Stok) do Lądka-Zdroju - Trzebieszowice - Ołdrzychowice - Żelazno - Krosnowice - Kłodzko.

Jak jedziemy z Kaziem to "odwiedzamy" napotkane po drodze figury św. Jana Nepomucena. Dzisiaj były to 2 figury w Radochowie i 2 figury w Lądku-Zdroju. Łącznie ma na stopień srebrny 20 pkt na 30 wymaganych.

Władziu rozpoczyna zdobywane odznaki "Krzyże i kapliczki kamienne na Ziemi Kłodzkiej". W czasie dzisiejszego wyjazdu sfotografowałam go na tle krzyża kamiennego w Żelaźnie, na tle kapliczki kamiennej w Trzebieszowicach i na tle 2 krzyży kamiennych na szczycie kościoła w Krosnowicach.

Moi towarzysze podróży - na rynku w Lądku-Zdroju


Władziu i pierwszy jego obiekt do odznaki "Krzyże i kapliczki kamienne na Ziemi Kłodzkiej"

Kaziu i św. Jan Nepomucen na moście św. Jana w Lądku-Zdroju

Gotycki most Św. Jana w Lądku Zdroju to dwuprzęsłowy kamienny obiekt z 1565 roku. To bardzo cenny, zabytkowy most liczący dziś 450 lat. W średniowieczu obok mostu stał jeszcze dom celnika. Co ciekawe, most w Lądku Zdroju oparł się wszystkim dotychczasowym powodziom, jakie nawiedziły Lądek Zdrój, zarówno tym dawnym, jak i potężnej powodzi z 1997 roku. Mówi się, że od wielkiej wody chroni go figura św. Jana Nepomucena zdobiąca most. Figura św. Jana Nepomucena z 1709 roku, która zdobi gotycki most jest  wzorowana na figurze Nepomucena ze słynnego mostu Karola w Pradze. Lądecka figura należy do najstarszych rzeźb Nepomucena na całym Śląsku.
Inna teza mówi, że most w Lądku jest tak wytrzymały, bowiem do budowy, prócz kamieni i zaprawy, użyto także białek kurzych, podobnie jak w przypadku mostu gotyckiego w Kłodzku. Od kilkunastu już lat most wyłączony jest z ruchu samochodowego.
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w grudniu 1971 most został wpisany do rejestru zabytków

https://connect.garmin.com/modern/activity/2469783...




  • DST 46.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przez Starków i Starą Łomnicę

Poniedziałek, 29 stycznia 2018 · dodano: 29.01.2018 | Komentarze 0

Nie pada, temperatura ok.7 stopni ale dosyć mocno wieje. Umawiamy się z Kaziem i jedziemy. Chcemy dzisiaj zawitać do Starego Wielisławia ale jak jedziemy z Kaziem to taką trasą aby odwiedzić "nowe" figury Nepomucena.
Jedziemy: Kłodzko - Krosnowice - Starków ( 2 figury św. Jana Nepomucena) - Stara Łomnica (2 figury i 1 płaskorzeźba) - Nowa Łomnica (1 figura) - Starkówek - Stary Wielisław - wracamy w kierunku Starkówka (do obiektu nr 60 - dlaczego? - o tym w dalszej części opisu)- nawrotka i znowu do Starego Wielisławia - Kłodzko.
W Stary Wielisławiu chcemy fotografować kolejne obiekty do gry "Wielisławski Włóczykij" (o grze pisałam w dniu 24 stycznia). Na naszej trasie pierwszy obiekt to drewniana pasyjka (obiekt nr 60). Znajduje się on przy drodze ze Starkówka do Starego Wielisławia. Zatrzymujemy się przy krzyżu, zdejmuję plecak aby sprawdzić na folderze czy to ten krzyż (kładę go na ziemi za rowerem), Kaziu fotografuje nas na tle krzyża, 

ja fotografuję sam krzyż, chowam aparat do torby na rowerze, wsiadamy na rowery i jedziemy dalej.
Dojeżdżamy do Starego Wielisławia, fotografujemy kilka obiektów do gry i w tym momencie orientuję się, że nie mam plecaka w którym są  m.in.: klucze do mieszkania, telefon, okulary.
Musimy wracać.  Kaziu jedzie do Kłodzka a my wracamy - mamy do pokonania górę z 16 % nachyleniem. Plecak czekał na nas. Jedziemy znowu do Starego Wielisławia. W Starym Wielisławiu odwiedzamy bibliotekę aby pobrać album do kompletowania naklejek z zabytkami miejscowości. Otrzymujemy album i 22 naklejki  obiektów przez nas sfotografowanych.
Na drodze do Kłodzka zatrzymujemy się i fotografujemy kolejne 4 obiekty z tej gry. 

https://connect.garmin.com/modern/activity/2465678...




  • DST 51.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przez Bystrzycę Kłodzką i Polanicę-Zdrój

Środa, 24 stycznia 2018 · dodano: 24.01.2018 | Komentarze 0

Wieje dosyć mocno ale temperatura przyzwoita (ok.+6 stopni) i mamy dzisiaj ostatni dzień naszych ferii (z wnukami są rodzice) więc jedziemy. Kaziu nie może jechać, gdyż w przeciwieństwie do nas dzisiaj jest dziadkiem z wnuczką.
My wybieramy się na trasę nieco dłuższą niż w dniach poprzednich. Jedziemy: Kłodzko- Krosnowice - Gorzanów - Bystrzyca Kł. - Szklarka - Stara Łomnica - Polanica - Stary Wielisław - Kłodzko.

W Starym Wielisławiu wstępujemy do Biblioteki z nadzieją na uzyskanie materiałów związanych z projektami zrealizowanymi w ub.r. - pojawiły się na terenie wsi tablice informacyjne i nowe tabliczki przy zabytkach. "Łowy" były obfite. Uzyskałam komplet folderów opisujących najważniejsze zabytki oraz folder gry terenowej  "Wielisławski włóczykij".


60 obiektów z tej gry

I mamy nowy cel naszych wycieczek rowerowych. Już dzisiaj sfotografowaliśmy kilka obiektów, fotografie kilku innych mamy z wcześniejszych wycieczek (m.in. figury św. Jana Nepomucena). 
Takie tabliczki są przy zabytkach, które obejmuje w/w gra.

Czesiu przed obiektem nr 25 i na tle dawnego dworu sędziowskiego (naprzeciwko boiska sportowego)


Ociepliło się, śnieg się topi i drogi, szczególnie te boczne, mokre. Po dzisiejszej jeździe buty moje obłocone i nasze rowery do mycia 


https://connect.garmin.com/modern/activity/2455109...
 


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 26.00km
  • Sprzęt KTM
  • Aktywność Jazda na rowerze

Krótko

Wtorek, 23 stycznia 2018 · dodano: 23.01.2018 | Komentarze 0

Tylko ja i Czesiu. Kaziu dzisiaj został w domu. A my krótko z Kłodzka przez Jaszkową Dolną do Jaszkowej Górnej (prawie do końca wsi)- nawrotka i przez Jaszkowa Dolną do Kłodzka. A w Kłodzku jeszcze mała pętelka ulicą Rodzinną i Spółdzielczą i na obiad.

GPS włączyłam dopiero przed mostem przez Nysę
https://connect.garmin.com/modern/activity/2453267...


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 31.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kółeczko przez Polanicę-Zdrój

Poniedziałek, 22 stycznia 2018 · dodano: 22.01.2018 | Komentarze 0

Temperatura w południe w okolicach O stopni ale kusi ładne słoneczko i tylko lekko wieje. 
Umawiamy się z Kaziem dlatego wybieram  trasę z "obiektami" - nepomuki i krzyż kamienny.
Dzisiejsza trasa: Kłodzko, ul Wielisławska (nepomuk)) - Szalejów Dolny (nepomuk i krzyż kamienny) - Szalejów Górny (nepomuk) - Wolany - Polanica Górna - Polanica-Zdrój - Stary Wielisław.

Kaziu i św. Jan Nepomucen na mostku obok kościoła w Szalejowie Dolnym

Przed pijalnią w Polanicy-Zdroju

Po przejechaniu  20 km zaczęły marznąć palce u nóg. Temperatura spadła i wynosiła minus 2 stopnie. Drogi czyste, bez lodu.
https://connect.garmin.com/modern/activity/2450963...




  • DST 28.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Gorzanów -Topolice

Poniedziałek, 15 stycznia 2018 · dodano: 15.01.2018 | Komentarze 0

Wg prognozy dzisiaj miało być słonecznie. Niestety słońce się nie pokazało, temperatura nieco poniżej zera i silny wiatr. Jazda zaplanowana więc jedziemy. Jedzie z nami Kaziu więc wybieramy kierunek Gorzanów - są tam obiekty do odznak, do których zdobywania go zachęciłam.
Trasa: Kłodzko - Krosnowice - Gorzanów - Topolice - Krosnowice - Kłodzko.
W Gorzanowie zdobywamy kolejno: krzyż kamienny, 2 figury św. Jana Nepomucena i kapliczkę kamienną.
Czesiu został z rowerami a ja i Kaziu pomaszerowaliśmy do kamiennej kapliczki, której poprzednio długo szukaliśmy. 
W Gorzanowie jest jeszcze jedna zewnętrzna figura św. Jana Nepomucena - na ul. Bystrzyckiej. Tę zostawiamy na jazdę do Bystrzycy. Dzisiaj, ze względu na silnie wiejący wiatr wracamy do Kłodzka. Wybieramy trasę przez Topolice aby odwiedzić jeszcze jedną, najmłodszą i chyba najmniejszą, figurę św. Jana  Nepomucena. 

Krzyż przy drodze z Gorzanowa do Topolic

https://connect.garmin.com/modern/activity/2436685...




  • DST 31.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przez Wolany

Sobota, 6 stycznia 2018 · dodano: 06.01.2018 | Komentarze 0

Pogoda odpowiednia więc dzwonimy do Kazia aby się z nim umówić na wyjazd. Niestety abonent niedostępny Czekamy na odzew -zazwyczaj oddzwania. Nie dzwoni - jedziemy więc sami. Plan był taki: jak z Kaziem to Gorzanów (krzyż i kapliczka kamienna oraz figury św. Jana Nepomucena) a jak bez Kazia to Szalejów (szopki). Jedziemy: Kłodzko - Szalejów Dolny ( 2 szopki), Szalejów Górny (szopka) - Wolany - wyjeżdżamy na drogę z Kłodzka do Wambierzyc i spotykamy się, z jadącym w naszym kierunku, Kaziem. Kaziu, który jechał z Polanicy, zawraca i jedzie z nami do Polanicy. W Polanicy odwiedzamy św. Jana Nepomucena, który "zamieszkał" w kapliczce pw. św. Wawrzyńca (św. Wawrzyniec jest na zewnątrz kapliczki - ustąpił miejsce JN) i jedziemy do parku a następnie przez Stary Wielisław (fotografuję Kazia z 3 figurami św. Jana Nepomucena) do Kłodzka. Po drodze mijamy jeszcze jedno przedstawienie św. Jana Nepomucena (na ul. Wielisławskiej) ale nie zatrzymujemy się przy nim (został na jakiś następny wyjazd).

Szopka na prywatnej posesji w Szalejowie Dolnym

Szopka w Parku Retro w Szalejowie Dolnym

Życzenia (nr 1) w Szalejowie Górnym

Szopka w Szalejowie Górnym

Życzenia (nr 2) przy szopce w Szalejowie Górnym

W Starym Wielisławiu przed karczmą sędziowską (bud. z nr 1) opisaną niżej jest jedna z wielu figur św. Jana Nepomucena.

Figury tej, a ściślej bud. z nr 1, długo  szukaliśmy wtedy gdy my zdobywaliśmy odznakę. Budynek jest w centrum wsi naprzeciw kościoła. A my szukaliśmy go na początku wsi. 

Kapliczka pw. św. Wawrzyńca w Polanicy Zdroju

a wewnątrz figura św. Jana Nepomucena

Kaziu przy figurze św. Jana Nepomucena przed kościołem w Starym Wielisławiu

Jest to czwarte przedstawienie św. Jana Nepomucena odwiedzone przez Kazia dzisiaj do odznaki w stopniu srebrnym.

Dzisiejsza trasa
https://connect.garmin.com/modern/activity/2417968...




  • DST 50.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rozpoczęcie sezonu rowerowego 2018

Poniedziałek, 1 stycznia 2018 · dodano: 01.01.2018 | Komentarze 0

Nie udało się zakończyć sezonu rowerowego 2017 w ostatnim dniu roku. Za to udało się rozpocząć sezon rowerowy 2018 w pierwszym dniu roku. Oby przerwa do następnego wyjazdu nie była tak długa jak w r.ub. Pierwszy wyjazd miał miejsce 1 stycznia a następny dopiero 27 lutego.

Dzisiaj umawiamy się z Kaziem i ruszamy w samo południe. Ciepło (9 stopni) ale dosyć mocno wieje. Proponuję jazdę w kierunku Jaszkowej aby kontynuować zdobywanie przez Kazia odznaki "Krzyże i kapliczki kamienne na Ziemi Kłodzkiej".
Mijając w Jaszkowej Dolnej kapliczkę św. Jana Nepomucena pomyślałam czy nie czas na rozpoczęcie zdobywania przez Kazia odznaki św. Jana Nepomucena (wcześniej z Nim o tym rozmawiałam). Kapliczkę z figurą i płaskorzeźbą św. Jana Nepomucena oraz płaskorzeźbę na kolumnie Maryjnej w Jaszkowej Dolnej minęliśmy. Inauguracja zdobywania tej odznaki nastąpiła w Droszkowie.

Jedziemy: Kłodzko - Jaszkowa Dolna (kapliczka kamienna) -  Jaszkowa Górna (kapliczka kamienna) - Droszków (figura św. Jana Nepomucena) - Skrzynka (figura św. Jana Nepomucena) - Trzebieszowice (kapliczka kamienna, 3 figury św. Jana Nepomucena) - Ołdrzychowice (figura św. Jana Nepomucena) - Żelazno (figura i płaskorzeźba św. Jana Nepomucena) - Krosnowice (figura i kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena) - Kłodzko. 
"Łowy" dnia dzisiejszego obfite:  trzy kapliczki kamienne oraz 10 przedstawień św. Jana Nepomucena czyli 10 pkt tj. tyle ile potrzeba do brązowego stopnia odznaki. Do stopnia srebrnego trzeba zdobyć 30 pkt . Jeden JN z terenu naszego województwa to 1 pkt. Na naszym terenie jest ich tak dużo, że zdobycie 30 pkt to żaden problem. W jednym roku można zdobyć tylko jeden stopień odznaki z tym, że stopień brązowy i srebrny może być zdobyty w tym samym roku.

Dzisiaj na Przełęczy Droszkowskiej

Kaziu z pierwszym św. Janem Nepomucenem do odznaki (Droszków)

Kaziu i pierwsza kapliczka kamienna do odznaki (Jaszkowa Dolna). Pierwsze krzyże były w sobotę 30.12.

Zapis dzisiejszej trasy
https://connect.garmin.com/modern/activity/2408392...