Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Sierpień, 2015

Dystans całkowity:538.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Liczba aktywności:9
Średnio na aktywność:59.78 km
Więcej statystyk
  • DST 125.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rybnica Leśna - Krzeszów - Chełmsko Śl. i ......

Niedziela, 30 sierpnia 2015 · dodano: 30.08.2015 | Komentarze 0

Głównym celem dzisiejszej wyprawy było pielgrzymowanie kolejnym odcinkiem Drogi św. Jakuba ( dzisiaj z Krzeszowa przez  Chełmsko i Zdonov do Mezimesti) oraz "odwiedziny" św. Jana Nepomucena w Chełmsku Śl. (obowiązkowy punkt do odznaki JN).  

Ja i Czesiu z Kłodzka do Głuszycy szynobusem.  Dalej trasa: Głuszyca - RYBNICA LEŚNA (drewniany kościół obejrzany także wewnątrz - msza o 10) - Mieroszów - Kochanów (św. Jan Nepomucen) - Gorzeszów - KRZESZÓW (Sanktuarium MB Łaskawej, św. Jan Nepomucen) - Jawiszów (2 x św. Jan Nepomucen) - CHEŁMSKO ŚL. (św. Jan Nepomucen, kościół oraz domy tkaczy "Dwunastu Apostołów)


- Zdonov - Mieroszów - Golińsk - Starostin - Mezimesti - Vernerovice (kościół) - Mezimesti -  Broumov - Otovice - Martinovice (kościół) - Otovice - Tłumaczów - Ścinawka Górna - Ścinawka Średnia - Ścinawka Dolna - Gorzuchów - Bierkowice - Piszkowice - Korytów - Kłodzko.

W Otovicach znajduje się taki zespół rzeźb.



Jest to zabytkowy zespół rzeźb z 1886 roku  z kolumną Czternastu Świętych Wspomożycieli. - ich wstawiennictwo u Boga uznaje się za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Większość z nich żyła na przełomie III i IV wieku, za panowania cesarza Dioklecjana. Miały wtedy miejsce najdłuższe i najkrwawsze w historii Cesarstwa rzymskiego, prześladowania chrześcijan. Ich kult jako wspomożycieli sięga XIV wieku i jest związany z epidemią dżumy, zwaną czarną śmiercią (wielka epidemia dżumy panowała w regionie broumovskim i na ziemi kłodzkiej w XVII wieku.)
Najokazalsza jest 4-metrowa kolumna, z wizerunkami świętych Wspomożycieli. Kolumnę otacza zabytkowe stalowe ogrodzenie, na rogach ogrodzenia umieszczono rzeźby świętych.

Święci Wspomożyciele to:

  • Krzysztof – patron nagłej śmierci, przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus
  • Katarzyna z Aleksandrii – patronka od bólu gardła i głowy, atrybut: koło
  • Barbara – pomocna w godzinie śmierci i utrapienia, atrybut: wieża
  • Jerzy – patron rycerzy, chroniący zwierzęta przed chorobami, atrybut: smok
  • Błażej – patron od nagłej śmierci i bólu gardła, atrybut: skrzyżowane świece
  • Cyriak – chroniący od opętania, atrybut: diabeł
  • Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej – chroniąca od bólów porodowych, atrybut: smok na łańcuchu
  • Dionizy – chroniący od bólów głowy, atrybut: ucięta głowa
  • Wit – od chorych na epilepsję, atrybut: kogut, kocioł
  • Idzi – patron trudnej spowiedzi, atrybut: łania
  • Pantaleon – chroniący od strasznych chorób, atrybut: gwoździe, lub ręce przybite gwoździami do głowy
  • Achacy – patron od chorób, atrybut: korona cierniowa, albo krzyż
  • Eustachy – patron rycerzy i ludzi w potrzebie, atrybut: jeleń
  • Erazm – patron ludzi doznających wielkich bólów fizycznych, atrybut: powój
W Polsce jednym z głównych ośrodków kultu jest pocysterski Kościół Czternastu Wspomożycieli w Lubawce.
Wspólne wspomnienie obchodzone jest lokalnie 8 lipca lub 8 sierpnia.


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 16.00km
  • Sprzęt autor modus
  • Aktywność Jazda na rowerze

Z Kubą do Szalejowa Dolnego

Czwartek, 27 sierpnia 2015 · dodano: 27.08.2015 | Komentarze 0

Dzisiaj miał być wyjazd z Olą i Kubusiem. Niestety Oli się nie chciało jechać - wybrała koleżanki. Kubuś za to był bardzo chętny ale znowu chciał do Szalejowa Dolnego do Paku Retro. Wyjechaliśmy ok. 18 wróciliśmy o 20. Na dosyć długo zatrzymaliśmy się w Parku Retro - Kubuś "zaliczył" wszystkie urządzenia sportowe.

Dojechaliśmy jeszcze do pomnika Jana Pawła II



i zarządziliśmy powrót do domu. Następnym razem dojedziemy do Szalejowa Górnego.


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 60.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Młoty - Polanica

Niedziela, 23 sierpnia 2015 · dodano: 23.08.2015 | Komentarze 0

Z Kłodzka wyjechaliśmy w grupie 4-osobowej tj. Ja, Kazia, Czesiu i Kaziu. W Krosnowicach Kazia została a my w trójkę w dalszą trasę: Ołdrzychowice - Gorzanów - Szklarka - Stara Bystrzyca - Wójtówka - Młoty - do drogi leśnej i nią aż do Polanicy (Sokołówka) - przez park do Polanicy Górnej - Wolany - Szalejów Górny - Szalejów Dolny - Kłodzko.

Dzisiaj znowu na naszej trasie spotykamy św. Jana Nepomucena - tutaj przed kościołem w Wójtowicach nieczęsto spotykane przedstawienie JN spowiadającego królową Zofię.
Św. Jan Nepomucen był spowiednikiem królowej Zofii. Według legendy został on w 1393 r. zamordowany na rozkaz Wacława IV, gdyż nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi (król podejrzewał żonę o zdradę). Na poparcie tej legendy nie ma jednak żadnych dowodów.

 



Na trasie z Młotów do Polanicy

I drugi spotkany św. Jan Nepomucen ( zdjęcie zrobione przez szybkę w drzwiach)

w Polanicy w kapliczce pw. św. Wawrzyńca

Po dzisiejszym dniu mamy po 77 na 100 wymaganych punktów do stopnia diamentowego odznaki św. Jana Nepomucena.
Musimy jeszcze dodatkowo posiadać fotografie z postaciami św. Jana Nepomucena:
- na Moście Karola w Pradze,
- na moście przez fosę przy Bramie Michała w Bratysławie,
- na Rynku w Chełmsku Śl.
i sfotografować się na tle katedry św. Wita w Pradze oraz odwiedzić grób św. Jana Nepomucena (w katedrze św. Wita w Pradze).
Mamy jeszcze sporo czasu, gdyż odznaka w stopniu diamentowym może zostać nam przyznana dopiero w roku 2016 ( jeden stopień w roku kalendarzowym).




  • DST 106.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kolejny etap drogi św.Jakuba, czeskie nepomuki i czeskie kościoły

Sobota, 22 sierpnia 2015 · dodano: 22.08.2015 | Komentarze 0

Ja i Czesiu zaplanowaliśmy dzisiaj przejechać kolejny etap drogi św. Jakuba i "odwiedzić" będące na tej drodze figury św. Jana Nepomucena. Trasa dzisiejsza: Kłodzko - Szalejów Dolny - Szalejów Górny - Wolany - Chocieszów - Wambierzyce - Radków - Bożanov (płaskorzeźba Jana Nepomucena i kościół św. Marii Magdaleny) -


- Martinkovice - Krinice - Bromov (2 nepomuki i 2 kościoły)-



 - Hejtmankovice (Jan Nepomucen)-


 - Jetrichov - Mezimesti - Viżnov (Jan Nepomucen i kościół pw. św. Anny)



- Mezimesti - RUPRECHTICE (kościół pw. św. Jakuba) -



- Hynice - Bromov - Velka Ves (Jan Nepomucen w kapliczce domkowej) -


- Otovice (kościół pw. św. Barbary)-


- Tłumaczów - Ścinawka Górna - Ścinawka Średnia - Ścinawka Dolna - Gorzuchów - Bierkowice - Piszkowice - Korytów - Kłodzko.

Żaden z w/w kościołów  ( z wyjątkiem kościoła pw. św. Wojciecha - przy klasztorze  braumovskim) nie był otwarty - może kiedyś dowiemy się o dniach jakie miały miejsce w lipcu br. i dane nam będzie zobaczyć ich wnętrza.



Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 40.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przez Nową i Starą Łomnicę

Czwartek, 20 sierpnia 2015 · dodano: 20.08.2015 | Komentarze 0

Ja i Czesiu późnym popołudniem na trasie: Kłodzko - Krosnowice - Topolice (załatwienie zaległej sprawy) -  drogami polnymi do Nowej Łomnicy - Stara Łomnica ("odwiedzone"  2 nepomuki) - Gorzanów - Krosnowice - Kłodzko.
W Starej Łomnicy odwiedziliśmy już wszystkie 4 nepomuki. W Gorzanowie zostały nam jeszcze 2 w kościele ( razem jest ich 5).




Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 60.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kolejny etap Kłodzkiej Drogi św. Jakuba i kolejne nepomuki

Niedziela, 16 sierpnia 2015 · dodano: 16.08.2015 | Komentarze 0

Wyruszamy rano. Jako,że dzisiaj niedziela i kościoły będą otwarte postanawiamy pozałatwiać sprawy związane z nawiedzeniem kościołów. W pierwszej kolejności jedziemy do Piszkowic. W kościele w Piszkowicach "mieszkają" dwie figury św. Jana Nepomucena - sfotografowaliśmy się z nimi. Ponadto uzyskujemy wpis w Paszporcie Pielgrzyma na potwierdzenie przejechania kolejnego (Kłodzko - Piszkowice) odcinka Kłodzkiej Drogi św. Jakuba. Następnie jedziemy przez Suszynę do Raszkowa. W kościele w Raszkowie jest obraz olejny ze św. Janem Nepomucenem jałmużnikiem. W internecie podane było, że msza w tym kościele odprawiana jest o 10. Niestety informacja jest nieaktualna - msza św. była wcześniej i kościół zastaliśmy zamknięty. Popędziliśmy więc do Ścinawki Dolnej do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. Tutaj uzyskaliśmy potwierdzenie przebycia kolejnego odcinka Drogi św. Jakuba. Przez Ścinawkę Średnią dojechaliśmy do Słupca do kolejnego św. Jana Nepomucena.

Kolejne figury Jana Nepomucena "odwiedziliśmy" w Bożkowie. Jeden zamieszkał w kościele a drugi w pokrzywach poniżej przystanku PKS znajdującego się przy drodze z Kłodzka do Nowej Rudy

Po drugiej wspomnianej stronie drogi, naprzeciw figury św. Jana Nepomucena, jest miejsce gdzie była Kaplica Loretańska a obecnie jest pomnik

i


"Nieistniejąca obecnie Kaplica Loretańska powstała z woli hrabiego Johanna Ernesta von Götzena, który w swoim testamencie z 1706 roku nakazał budowę kaplicy przy drodze wiodącej z Kłodzka do Nowej Rudy na wysokości Bożkowa. Budowę w 1721 roku rozpoczął jego syn hrabia Johann Franz von Götzen, a w dniu św. Marcina 11 listopada 1722 r. została uroczyście poświęcona przez dziekana Hrabstwa Kłodzkiego ks. Eliasa Schreibera. Kaplica o długości ok. 13 m, szerokości i wysokości ok. 9 m posiadała niwielką wieżę i dzwon. Bezpośrednio do kaplicy przylegała pustelnia. Plac przed kaplicą, na którym znajdował się kamienny krzyż, oddzielony był od drogi kamiennym murem z ławką dla odwiedzających i pielgrzymów. Wystrój wnętrza zaczerpnięto z pierwowzoru, czyli kaplicy z Loretto. Ściany pokryte były malowidłami z życia N. M. Panny. Ściana ołtarza była bardzo bogato zdobiona w kolorach bieli i złota.
Ostatnim bożkowskim pustelnikem był Heinrich Bender, który jeszcze przed I wojną światową osiedlił się w pustelni, aby opiekować się kaplicą. Będąc w służbie hrabiego, stał się również kustoszem kościoła parafialnego w Bożkowie. Z zawodu był stolarzem oraz przejawiał zdolności snycerskie. Z racji wielkiej pobożności mógł odprawiać (!) w kaplicy niedzielne nabożeństwo. Głos dzwonu kaplicy rozbrzmiewał po najbliższej okolicy trzy razy dziennie - w tym czasie pustelnik głośno odmawiał modlitwę Anioł Pański. Ostatni raz zabrzmiał z jego udziałem 9 maja 1945, kiedy to został zamordowany przez sowieckich żołnierzy, którzy domagali się od niego wódki, a zostali poczęstowani wodą. Liczący 71 lat Heinrich Bender został pochowany przy lewej przedniej ścianie kościoła w Bożkowie, obok grobów rodziny von Magnis. Kaplica pozbawiona opiekuna została obrabowana i zniszczona. Przetrwała do 1972 roku, kiedy to została całkowicie zburzona. Pozostała jedynie dolna część krzyża, która przetrwała do dzisiaj.
Dzięki inicjatywie Ecksdorfer Heimatgegemeinschaft - Wspólnocie Ojczyźnianej Mieszkańców Bożkowa i poparciu ks. kanonika Wiesława Pisarskiego w miejscu byłej Kaplicy Loretańskiej i miejscu śmierci ostatniego bożkowskiego pustelnika utworzono pomnik ku czci Heinricha Bendera, na który składają się pozostałości zniszczonego krzyża i dwie tablice pamiątkowe w języku polskim i niemieckim. Całość została uroczyście poświęcona 1 lipca 2008 przez ks. prałata Franza Junga z Niemiec. (na podst. Ziemia Kłodzka XII/2007 - Renata Ulbrich [phantasma1958])." 


Następnie przez Czerwieńczyce, Wojbórz, Młynów i Ścinawicę dotarliśmy do Kłodzka.

Takiego kolory woda płynęła dzisiaj w rzece w Ścinawce i na taki kolor zabarwiła wodę w Nysie ( tutaj spływ w Młynowie) 


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 40.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przejażdżka przed oczekiwanym deszczem

Środa, 12 sierpnia 2015 · dodano: 13.08.2015 | Komentarze 0

Upał, zapowiadane intensywne opady, zaczyna gdzieś w oddali pogrzmiewać, ale decydujemy się wyruszyć. Kaziu jedzie z nami. Zmieniamy wcześniej zaplanowaną trasę aby być blisko domu i wrócić jak zacznie padać. Jedziemy do Krosnowic, przejeżdżamy przez kładkę na Nysie i kierujemy się na Krosnówkę, następnie drogą przez pola dojeżdżamy do drogi do Bystrzycy.
Z ciekawości jedziemy do obiektu, który powstał przy tej drodze. Dowiadujemy się od ochrony, że jest to: 

Kayser Automotive Systems GmbH  niemiecki koncern produkujący części i komponenty do samochodów takich marek jak m. in. Audi, Volkswagen, Volvo, czy Porsche. Posiada fabryki w Niemczech, Hiszpanii, Węgrzech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Chinach.  W czerwcu tego roku firma kupiła od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” blisko 3 hektarową działkę wraz z wybudowaną przez WSSE halą przemysłową w Jaszkowej Dolnej w gminie Kłodzko. Kayser Automotive Systems deklaruje zainwestowanie prawie 11,5 mln złotych i stworzenie co najmniej 80 miejsc pracy. Docelowo może być ich nawet 120. Spółka będzie produkować przewody podciśnienia, powietrza oraz paliwowe dla branży motoryzacyjnej.

Dalej Marcinówką jedziemy do Jaszkowej Dolnej. Nie pada, jedziemy do Jaszkowej Górnej - dojeżdżamy do pętli za ostatnim przystankiem PKS. Ze względu na późną porę nie jedziemy dalej do Droszkowa a zawracamy. W Jaszkowej Dolnej decydujemy się jechać przez Krosnówkę do Krosnowic. I dopiero tutaj "dopada" nas długo oczekiwany deszcz. Trochę już zmoknięci chowamy się na chwilę pod dziurawą wiatą przystanku PKS w Krosnowicach. Zaczyna grzmieć i nawet się błysnęło, decydujemy się jechać dalej w deszczu. Zaraz za laskiem jeszcze nie padało, droga sucha. Zaczęło padać jak dojechaliśmy do garażu. Niestety popadało mało a szkoda.




  • DST 25.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Wieczorne kółeczko

Wtorek, 11 sierpnia 2015 · dodano: 11.08.2015 | Komentarze 0

Wieczorem, krótko ja i Czesiu w towarzystwie Kazia postanowiliśmy przejechać się drogą z nowo położonym asfaltem  między Jaszkowa Dolną i Podzamkiem. Najpierw pojechaliśmy przez Jaszkową Dolną do Jaszkowej Górnej - zatrzymaliśmy  się przy kaplicy przed kościołem i sfotografowaliśmy mensę ołtarza z elementami nepomuckimi.

Zainteresowałam się w/w po przeczytaniu poniższej informacji:

W kaplicy przy kościele św. Mikołaja na mensie ołtarza znajduje się płaskorzeźba nepomucka. Jej dokładna interpretacja jest trudna, choć i tak sytuacja poprawiła się po niedawnym oczyszczeniu z warstw farby. Jest tam ryba, liście palmy (?), prostokątna koperta zamkniętego listu (dawniej sądziliśmy że jest to biret), jest też nierozpoznany obiekt - być może róża. Być może kaplica nosiła niegdyś wezwanie św. Jana Nepomucena i pierwotnie znajdowała się tam rzeźba lub obraz Jana N. - obecnie jest to figura Madonny z Dzieciątkiem. 


Następnie wróciliśmy do Jaszkowej Dolnej i wjechaliśmy na wspomnianą drogę przy której napotkaliśmy

Korciło mnie aby pogrzebać w tych śmieciach i poszukać śladów osoby, która śmieci te tutaj przywiozła.
I dojechaliśmy do początku nowego asfaltu na tej drodze

a dalej Kukułka - Wojciechowice - Kłodzko.




  • DST 66.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Srebrna Góra

Niedziela, 2 sierpnia 2015 · dodano: 02.08.2015 | Komentarze 0

Ja , Czesiu, Kaziu i Władziu dzisiaj w Srebrnej Górze