Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Wrzesień, 2017

Dystans całkowity:330.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Liczba aktywności:6
Średnio na aktywność:55.00 km
Więcej statystyk
  • DST 51.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kółko przez Bystrzycę Kłodzką

Środa, 20 września 2017 · dodano: 20.09.2017 | Komentarze 0

Rano odebrałam z poczty zweryfikowane książeczki i odznaki "Szlakami drewnianych kościołów Opolszczyzny". 


W południe wybraliśmy się do Bystrzycy aby zalegalizować gaśnicę do samochodu.
Dzisiejsza trasa: Kłodzko - Krosnowice - Gorzanów - Zabłocie - Bystrzyca Kłodzka - Szklarka - Stara Łomnica - Starkówek - Polanica - Stary Wielisław - Kłodzko.

W Starym Wielisławiu wypatrzyłam nowe tablice informujące o atrakcjach wsi

Po powrocie do domu wykorzystałam internetowy dostęp do informacji i ze strony naszwielisław.pl dowiedziałam się.że:
"W ostatnim czasie na terenie miejscowości pojawiły się nowe oznakowania, które związane są z finalizacją dwóch projektów, zrealizowanych przez młodzież z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości w Kłodzku: „Detektywi Przeszłości”, pod opieką p. Marka Królikowskiego, nauczyciela historii i mieszkańca wsi.
W ramach projektu „Wieś bogata w historię – zabytki Starego Wielisławia”, dofinansowanego grantem w wysokości 10000 zł przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Wolontariat dla dziedzictwa 2017”, na tzw. dolnej drodze w Starym Wielisławiu (równoległa do drogi powiatowej) została wytyczona ścieżka dydaktyczna „Osiem wieków Starego Wielisławia”. Umieszczone na niej zostały cztery tablice, które przybliżają historię wsi (opracowane w języku polskim, czeskim i niemieckim). Ponadto zostały oznaczone dwa mało znane zabytki: dwór z XVI / XVII w. (Dolny Wielisław) oraz barokowa kapliczka z XVIII w. (centrum wsi). Obudowa merytoryczna ścieżki to: trzy trasy questów - gier terenowych (od Dolnego Wielisławia do centrum, wokół centrum oraz od centrum do Górnego Wielisławia) z pamiątkami dla uczestników, przewodnik po sanktuarium (planowana prezentacja w czasie uroczystości odpustowych w Starym Wielisławiu) oraz film promujący wieś i jej zabytki.
W ramach projektu „Wielisławski włóczykij – pomniki wielokulturowego dziedzictwa w Starym Wielisławiu”, dofinansowanego grantem w wysokości 4000 zł w ramach programu „Potrafisz Polsko! Pilotaż 2017”, na terenie wsi został wytyczony turystyczny „Szlak pomników małej architektury sakralnej w Starym Wielisławiu”. Po uzyskaniu zgód właścicieli i konserwatora zabytków 12 obiektów, spośród ponad 50 kapliczek i krzyży przydrożnych na terenie wsi, zostało oznaczonych specjalnymi tabliczkami informacyjnymi przybliżającymi ich historię.
Obudowa merytoryczna szlaku to: foldery informacyjne oraz albumy do kolekcjonowania zdjęć 60 wybranych zabytków przygotowanych w formie naklejek.
Przed wjazdem do miejscowości (od strony Kłodzka ) umieszczona została tablica informująca o atrakcjach turystycznych na terenie wsi wraz z mapą  - to ta tablica, którą pokazałam wyżej.
W ramach obydwu projektów, wydanych zostanie ponad 1000 szt. materiałów promocyjnych, które zaprezentowane zostaną na spotkaniu podsumowującym projekty pod koniec września b.r."

https://connect.garmin.com/modern/activity/1988396...


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 30.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kółko przez Polanicę

Poniedziałek, 18 września 2017 · dodano: 18.09.2017 | Komentarze 0

Dzisiaj ja i Czesiu na trasie: Kłodzko - Stary Wielisław - Polanica Zdrój (gofry w parku zdrojowym) - Polanica Górna - Wolany - Szalejów Górny - Szalejów Dolny - Kłodzko.

https://connect.garmin.com/modern/activity/1985444...


Kategoria rodzinnie, rower


Znam Góry Sowie

Poniedziałek, 11 września 2017 · dodano: 11.09.2017 | Komentarze 0

Dzisiaj odebrałam z poczty odznaki "Znam Góry Sowie" i zweryfikowane książeczki.

Kolejne odznaki do kolekcji. I poznany kolejny region i atrakcje znajdujące się na terenie Gór Sowich. Gdyby nie zdobywanie odznaki z pewnością wielu z nich byśmy nie poznali.


Kategoria rodzinnie


  • DST 101.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Legnica - Lubiąż - Legnickie Pole - Jawor

Sobota, 9 września 2017 · dodano: 09.09.2017 | Komentarze 0

Wycieczka planowana była od dawna - i przyszedł czas na jej realizację.
Szynobusem jedziemy do Nowej Wsi Legnickiej (wyjeżdżamy z Kłodzka Głównego o 4.09).
 

Po 7 jesteśmy na miejscu. Pierwszy etap wycieczki to dojechanie do Lubiąża. Jedziemy trasą: Nowa Wieś Legnicka - Bartoszów - Legnica ul. Koskowicka - Koskowice (kościół) - Kłębanowice (kościół) - Rogoźnik - Piotrówek - Dąbie (kościół) - Cichobórz - Kawice (kościół) -Lubiąż. W Lubiążu jesteśmy po godzinie 9. Czekamy do godz.10 na zwiedzanie zespołu obiektów pocysterskich. 

"Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Posiada ponad 600 okien.
W skład zespołu klasztornego wchodzą:

W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii."

Opactwo znajduje się obecnie pod opieką Fundacji Lubiąż. Dzięki jej staraniom i podjętym pracom remontowym w Lubiążu można zwiedzać wspomnianą już salę książęcą oraz refektarz letni, jadalnię opata i kościół klasztorny, znajdujący się nadal w remoncie (nie będzie on pełnił funkcji sakralnych, gdyż został całkowicie ograbiony a we wsi jest drugi czynny kościół). 
Te właśnie obiekty zwiedziliśmy. Wewnątrz jest zakaz fotografowania (pani przewodnik zezwoliła na fotografowanie bez lampy błyskowej).
Wejście do kościoła

Kościół wewnątrz

Refektarz letni po remoncie

Prowadzone są także prace remontowe na zewnątrz - niżej porównanie fragmentów elewacji 
- część elewacji jeszcze nie wyremontowanej

- część elewacji po remoncie

W Lubiążu pojechaliśmy jeszcze do czynnego kościoła pw. św Walentego.

Z Lubiąża udaliśmy do miejscowości Legnickie Pole. Trasa z Lubiąża do Koskowic ta sama. "Walcząc" z wiatrem z Koskowic przez Gniewomierz dojechaliśmy do wsi Legnickie Pole, w której znajduje się 

i

nieczynne 9.09.2017 r (muzeum umożliwiało wejście do kościoła)
Do kościoła także nie udało się nam wejść, gdyż muzeum nieczynne a księża tej parafii uczestniczyli w dożynkach, które odbywały się we wsi Kłębanowice. 
Pozostało więc nam tylko obejrzenie całego kompleksu z zewnątrz.



Zespół klasztorny w Legnickim Polu jest wymagany w kilku zdobywanych przez nas odznakach turystycznych (KOT, Miejsca Święte w Polsce,  Poznaj bazyliki w Polsce, Szlakiem Klasztorów i Opactw w Polsce). Zdobycie potwierdzenia odwiedzenia tej miejscowości było wielkim problemem (nieczynne muzeum, nieobecność księży, w sklepach i  recepcji Domu Pomocy Społecznej  brak pieczątek). 
Wreszcie udało się - w cukierni  "Paulinka", w której zjedliśmy lody, była pieczątka.

Następny etap naszej wycieczki to Jawor przez Lubień, Ogonowice i wieś Godziszowa (kościół).  Znowu  mocno wiało. 
W Jaworze najważniejszy był dla nas Kościół Pokoju.

Empory zdobione obrazami

Kościół Pokoju - fotografia z tablicy (drzewa bez liści - widać cały obiekt)

"Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościoły Pokoju powstały w II poł. XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618–1648). Naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach — w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Jednak zgoda na budowę obwarowana była ograniczeniami:
  • do budowy miały posłużyć wyłącznie materiały nietrwałe (drewno, słoma, glina, piasek),
  • kościoły musiały być wybudowane poza granicami miasta, jednak nie dalej niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich,
  • nie mogły mieć wież, dzwonów ani tradycyjnego kształtu świątyni,
  • musiały zostać ukończone w ciągu jednego roku,
  • musiały zostać wzniesione na koszt protestantów,
  • nie mogły przy nich powstać szkoły parafialne.
Do dzisiaj przetrwały dwa Kościoły Pokoju — w Jaworze i Świdnicy — natomiast kościół w Głogowie spłonął w XVIII w. w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna."

Szynobus z Jawora do Kłodzka mieliśmy o 19.18 - zostały więc 2 godziny na zwiedzanie Jawora.
Pojeździliśmy po mieście - zobaczyliśmy m.in. kościół pw. św. Marcina, rynek, ratusz, zamek Piastowski, zabytkową wieżę ciśnień. 

Zamek Piastowski


A stacja w Jaworze, jak większość stacji, wygląda tak



Do Kłodzka dojechaliśmy ok. 22 jako jedyni pasażerowie w pociągu.

GPS nie wystarczył na całą trasę - energii zabrakło w Legnickim Polu.
https://connect.garmin.com/modern/activity/1968128...


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 48.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Skrzynka - Droszków

Poniedziałek, 4 września 2017 · dodano: 05.09.2017 | Komentarze 0

Ja i Czesiu na trasie: Kłodzko - Krosnowice - Żelazno - Ołdrzychowice - Skrzynka (do końca wsi) - nawrotka - Droszków - Jaszkowa Górna - Jaszkowa Dolna - Kłodzko.

Skrzynka - koniec wsi. Dalej: w lewo niebieski szlak pieszy a w prawo żółty szlak rowerowy na Przełęcz Jaworową.  


 



Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 5.00km
  • Sprzęt KTM
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kapeć i do domu

Niedziela, 3 września 2017 · dodano: 03.09.2017 | Komentarze 0

Pojechaliśmy na cmentarz i dalej ul. Dusznicką przez budowę obwodnicy na ul. Lisią. Tutaj okazało się, że w moim rowerze jest kapeć. Ponieważ było to niewiele ponad 1 km od garażu to bez wymiany dętki doprowadziłam rower do domu i na tym skończyła się nasza dzisiejsza jazda. Mogłam wziąć drugi rower ale Czesiowi przeszła ochota na jazdę - wykorzystał to i ogląda transmisję wyścigu kolarskiego.


Kategoria rodzinnie, rower


  • DST 95.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Doliną Białej Lądeckiej

Sobota, 2 września 2017 · dodano: 02.09.2017 | Komentarze 0

STOWARZYSZENIE ROWEROWE ZIEMI KŁODZKIEJ
„4 DOLINY”
ul. Fabryczna 2, 57-300 Kłodzko
ZAPRASZA WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW TURYSTYKI ROWEROWEJ na:
2 RAJD ROWEROWY
„DOLINĄ BIAŁEJ LĄDECKIEJ”
• Termin: 02/03 września 2017 r. zbiórka uczestników sobota dnia 02.09.2017 o godz. 9.30. pod mostem Św. Jana w Kłodzku. Zapoznanie z trasą i punktami postoju, ustalenie grup. Start godz. 10.00

Dzisiaj wzięliśmy udział w tym rajdzie. Zaplanowaliśmy jednak, że dzisiaj od razu wrócimy do Kłodzka, nie będziemy nocowali.
Przed startem

Wraz z grupą 43 osób (dla tylu osób zarezerwowano nocleg) wystartowaliśmy na trasę rajdu.

Trasa: Kłodzko - Krosnowice - Żelazno - Trzebieszowice (1 postój na zamku) - Radochów - Lądek Zdrój (2 postój przy Hotelu Orańskim) - Stronie Śląskie (część grupy zatrzymała się na obiad - my pojechaliśmy dalej) - Stara Morawa (obok zalewu i  Hoteliku Mariańskiego) - Kamienica.
Do Apartamentu pod Śnieżnikiem (miejsce noclegu) na granicy Bolesławowa i Kamienicy dojechaliśmy jako pierwsi w towarzystwie pana, który dołączył do nas w Lądku Zdroju i który miał prowadzić grupę chętnych do jazdy przez Przełęcz Suchą. Na dzisiaj chętnych do jazdy do Bielic i przez Przełęcz Suchą nie było.

Razem pojechaliśmy do Browaru Kamienica (tam przewidziano grill),



chwilę posiedzieliśmy i z Czesiem pojechaliśmy jeszcze w górę Kamienicy, trochę dalej nad posesję artysty rzeźbiarza.




Wróciliśmy do hotelu i tam oczekiwaliśmy na przyjazd uczestników rajdu. Długo nikt nie przyjeżdżał więc wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wstąpiliśmy jeszcze do Bolesławowa, do którego ściągnęły nas odgłosy "ślubne" - była okazja oglądnąć wnętrze kościoła
i samochód "Pogotowie Duszpasterskie" na posesji plebanii (podobne już spotkaliśmy w Nowym Gierałtowie).



Z Bolesławowa już do Kłodzka trasą prawie taką samą.

Trasa powrotna na GPS-ie zapisała się tylko do Ołdrzychowic (na tyle starczyło ładowanie).
https://connect.garmin.com/modern/activity/1954393...