Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 61.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kaplica św. Antoniego w Mąkolnie i żaby w Chwalisławiu

Środa, 2 kwietnia 2014 · dodano: 04.04.2014 | Komentarze 0

Władziu przeczytał w gazecie o rewitalizowanej kaplicy górskiej w Mąkolnie i zachęcił nas do jej odwiedzenia. Podjęliśmy temat i wyruszyliśmy  trasą: Kłodzko- Ścinawica - Młynów - Ławica - Podtynie - Wojbórz - Opolnica - Bardo - Przyłęk - Dzbanów - Ożary -

Ożary: miejsce przygotowane dla bocianów i rower na słupie 


 i dalej MĄKOLNO.

Kaplica znajduje się na szczycie wzniesienia przy drodze do Złotego Stoku. Prowadzi do niej stroma, nie asfaltowa droga, którą przeszliśmy pieszo.  Kaplica była zamknięta, trwają nadal prace, obecnie przygotowany jest grunt pod ułożenie kostki ( jest już przywieziona). Położenie kaplicy jest urocze.  Kaplica ma być, wg zamierzeń księdza Józefa Siemasza, proboszcza ze Złotego Stoku, kaplicą ślubów. Józef Siemasz to ksiądz, któremu zawdzięczamy remont kaplicy na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie -Słupcu.






Z kalicy do drogi głównej w kierunku Kłodzka zeszliśmy także pieszo. Na dole okazało się, że Władziu na kapcia.


Po wymianie dętki skierowaliśmy swe koła w kierunku Kłodzka trasą: Mąkolno - Chwalisław - Kolonia Gaj - Jaszkowa Górna - Jaszkowa Dolna - Kłodzko.

Kilka słów o wsi Chwalisław zaczerpniętych z "Planu odnowy wsi Chwalisław":
Wieś położona na ternie Gór Złotych (Sudety Wschodnie) 7 km od miasta Złoty Stok. Od 1981r. miejscowość znajduje się w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Posiada wspaniałe walory krajobrazowe, niewątpliwie jest najpiękniejszą wioską gminy Złoty Stok. Ze względu na dawny rolniczy charakter wsi oraz peryferyjne położenie została zachowana bogata szata roślinna, w tym wiele gatunków rzadkich i chronionych np. storczyki, dziewięćsił. Większość obszarów ma charakter półnaturalny i została zaliczona do obszarów sieci Natura 2000. Głównym kierunkiem rozwoju wsi jest turystyka i agroturystyka.
W 2003r. został zrealizowany projekt „Żaba da się lubić”, dzięki któremu powstała „Ścieżka przyrodniczo-leśna w Chwalisławiu” oraz miejsce wypoczynku na mecie ścieżki, które obecnie wykorzystywane jest do organizacji ognisk, spotkań towarzyskich.
„Ścieżka przyrodniczo – leśna” promuje walory przyrodnicze miejscowości – rzadkie i ginące gatunki, cenne siedliska, formy ochrony, działalność leśników i myśliwych.
Dziś „Ścieżka” służy nie tylko mieszkańcom – na lekcje przyrodnicze przyjeżdżają przedszkolaki z pobliskich miejscowości, uczniowie szkół, turyśc
 W Gminie odbywają się zawody kolarskie MTB, trasy tych zawodów biegną również przez Chwalisław:
TRASY MTB: ( czerwona trasa  rowerowa)
Pętla Górami Bardzkimi i Złotymi - Bardo - Przełącz Łaszczowa - Przełęcz Kłodzka - Przełęcz Chwalisławska - Chwalisław - Laski - Laskówka - Janowiec - Bardo; długość trasy ok. 43,8 km.
Zielona trasa rowerowa
Trasa przez Wilczą Górę - Złoty Stok - Biała Góra - Przełęcz pod Trzeboniem - Przełęcz Jaworowa - Wilcza Góra - Chwalisław - Biała Góra; długość trasy ok. 20 km.
Przez sołectwo biegnie również czarny szlak turystyczny Złoty Stok - Chwalisław - Bystrzyca


Miejsce w Chwalisławiu - siatka wzdłuż drogi ma uniemożliwić żabom wychodzenie na drogę.


ale i tak na drodze jest ich bardzo dużo, zarówno żywych jak i rozjechanych.

Dzisiaj zdobyliśmy punkty do KOT i jeden obiekt do KOP ( kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Chwalisławiu).

http://ridewithgps.com/trips/2655556





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!