Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 62.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Do Karłowa przez Batorówek i Torfowisko Batorowskie

Poniedziałek, 4 maja 2015 · dodano: 04.05.2015 | Komentarze 0

Cel dzisiejszego wyjazdu to Wielkie Torfowisko Batorowskie - Rezerwat Torfowisko Batorowskie to obiekt do odznaki "Poznajemy Turystyczne Hrabstwo Kłodzkie", którą zdobywamy.
Z Kłodzka wyruszamy w czwórkę tj. ja, Czesiu Kaziu i Piotr i jedziemy trasą: Kłodzko - Szalejów Dolny ( takie stojaki na rowery są w Parku Retro) -  

- Wolany - Chocieszów - Czarnym Traktem do Praskiego Traktu gdzie żegnamy się z Piotrem, który Praskim Traktem jedzie do Kłodzka. My dalej Czarnym Traktem docieramy do Batorówka. Z Batorówka zielonym szlakiem rowerowym, obok Małego ( jest zaznaczone na mapie) i Wielkigo Torfowiska Batorowskiego, dojeżdżamy do Karłowa i dalej drogą Stu Zakrętów w kierunku Radkowa do dalszego odcinka zielonego szlaku rowerowego, którym dojeżdżamy do Batorówka. Czarnym Traktem dojeżdżamy do Praskiego Traktu a czerwonym szlakiem rowerowym do Polanicy Zdroju i dalej przez Stary Wielisław do Kłodzka.

Na:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar_ochrony_ścisłe...
czytamy:
Obszar ochrony ścisłej Wielkie Torfowisko Batorowskie (niem. See Wiesen) – obszar ochrony ścisłej na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Położone na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych, przy Kręgielnym Trakcie, w dolinie Czerwonej Wody. Rezerwat ma powierzchnię 39,53 ha, leży na wysokości 705-715 m n.p.m. i obejmuje torfowisko wysokie zarastające lasem świerkowo-sosnowym. Na terenie rezerwatu występują takie ciekawostki florystyczne jak: wierzba lapońska, widłaczek torfowy, wrzosiec bagienny, rosiczki i turzyce,brzoza omszona, sosna błotna. Znajduje się tutaj też stanowisko rzadkiej w Polsce sosny drzewokosej. Przez rezerwat nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jedynie jego południowo-wschodnim skrajem leśną drogą przechodzi żółty, pieszy szlak z Dusznik-Zdroju do Karłowa i zielony, rowerowy szlak z Batorówka do Karłowa.
W XIX wieku część torfowiska została zmeliorowana i torfowisko zamarło, a na jego teren wkroczył las świerkowy. W 1938 roku utworzono na jego terenie rezerwat przyrody, w1958 r. ponownie utworzono tu rezerwat torfowiskowy "Wielkie Torfowisko Batorowskie". Teren ten znów się zabagnił. Po utworzeniu Parku Narodowego Gór Stołowych rezerwat zmieniony został w obszar ochrony ścisłej.
Niedaleko Wielkiego Torfowiska Batorowskiego leżało niegdyś Małe Torfowisko Batorowskie, zostało ono jednak osuszone i całkowicie zniszczone.






Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!