Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 98.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Milicz - dzień trzeci: Prusice - Żmigród

Sobota, 4 czerwca 2016 · dodano: 05.06.2016 | Komentarze 0

Basia i Jurek z rowerami na dachu samochodu jadą do Rudy Sułowskiej. Na rowerach robią pętlę przed Radziądz. Ja, Czesiu i Kaziu za cel naszego rowerowania wybieramy kierunek Prusice i jedziemy: Stawiec - Wszewilki - Milicz - drogą zwiniętych torów przez Kaszowo do Pracz - Gruszeczka - Ujeździec Mały - Ujeździec Wielki - Przyborów - Domanowice - Kaszyce Wielkie - PRUSICE.
Prusice to miasto wielu ciekawych zabytków, z których część zobaczyliśmy i o których można poczytać tutaj:
http://www.prusice.pl/zabytki-w-prusicach,1771,art...
Mnie szczególnie interesował kościół pw. św. Jakuba.

Kościół był otwarty (dekorowanie na uroczystość ślubną) mogliśmy go dokładnie obejrzeć.
Był to kolejny kościół pod tym wezwaniem do, ustanowionej przez PTTK w Szamotułach, odznaki turystyczno - krajoznawczej  "Drogami św. Jakuba". Mamy już komplet do stopnia brązowego i srebrnego tej odznaki - kroniki należy teraz wysłać do weryfikacji.
Do stopnia złotego należy m.in. obowiązkowo zwiedzić katedrę św. Jakuba w Olsztynie i kościół św. Jakuba w Toruniu - nie wiem czy kiedykolwiek uda się nam  zdobyć stopień złoty tej odznaki.

Ratusz w Prusicach i w głębi widoczna wieża kościoła pomocniczego pw. św. Józefa

Dalsza trasa to: Ligotka  - Dobrosławice - Powidzko  ( kościół, figura św. Jana Nepomucena, ruina kościoła) - Grądzik - Żmigród (figura św. Jana Nepomucena, gotycka wieża mieszkalna i barokowy pałac)

"W dniu 9 lipca 1813 roku pałac był miejscem spotkania cara Rosji Aleksandra I oraz króla prus Fryderyka Wilhelma III, którzy wraz z posłami angielskim i austriackim opracowywali plan ostatecznego pokonania Napoleona. Ustalenia przeszły do historii jako tzw. protokół trachenberski lub protokół żmigrodzki."
I dalej:
- Żmigródek - Radziądz - Niezgoda - Łąki - Sułów - Drogą Zwiniętych Torów  do Milicza - Wszewilki - Stawiec.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!