Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 50.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Wolany - wspomnienie po dawnym pałacu i kamienne pylony

Niedziela, 17 listopada 2019 · dodano: 18.11.2019 | Komentarze 0

Po kilku dniach wietrznych dzisiaj jest spokojne i, jak na listopad, ciepło. Jedziemy do Polanicy-Zdroju w kierunku której wcześniej pojechali Kaziu i Piotr. My jedziemy przez Stary Wielisław, Oni przez  Szalejów. Do parku w Polanicy dojeżdżamy w tym samym czasie. Koledzy tradycyjnie zatrzymują się na kawę i "coś jeszcze" a ja i Czesiu krążymy po mieście (ul. Zakopiańska, Polna, "8", ul. Mickiewicza, park zdrojowy). Wracamy do parku i już razem jedziemy: Polanica-Zdrój - Polanica Górna - Wolany I - Chocieszów - Wolany II - Szalejów Górny - Szalejów Dolny - Kłodzko. Żegnamy się z Kaziem i Piotrem i jedziemy jeszcze: drogą rowerową za stadionem w kierunku Krosnowic, wracamy i jedziemy drogą rowerową przez miasto do Galerii Handlowej, ul. Objazdową do drogi rowerowej przy obwodnicy i ul.Lisią wracamy do domu.

Atrakcją na trasie dzisiejszej wycieczki były dla mnie  Wolany. 
Piotr zaproponował abyśmy zajechali pod kamienne pylony, które znajdują się obok ruin dawnego pałacu.
Jak wiele jest jeszcze atrakcji na naszej pięknej Ziemi Kłodzkiej, o istnieniu których nie wiem? 

O pałacu w Wolanach znalazłam wiele stron w internecie.

Miedzy innymi:
 na  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_w_Wolanach

"Pierwszy pałac w 1735 r. zbudował Georg Olivier von Wallis. W 1783 r. od spadkobierców von Wallisa pałac oraz klucz stroński nabył Ludwig Wilhelm von Schlabrendorf, potem książę Wilhelm Aleksander von Schönaich-Carolath. W 1798 majątek kupił książę Ludwik Wirtemberski. Tu w 1799 r. urodziła się druga z jego córek, Amelia Wirtemberska, której wnuczka, Olga Romanowa, wyszła za mąż za króla Grecji, Jerzego I. Syn Aleksander Wirtemberski był przodkiem królowej Elżbiety II. Rezydencja ta spłonęła doszczętnie w 1827 r. Od 1829 r. majątek znajdował się w rękach baronów von Falkenhausenów. W 1835 r. baron Konrad von Falkenhausen postawił nowy pałac z założeniem ogrodowym. Sam majątek był wzorcem nowoczesnego gospodarowania. Od 1907 r. należał do Friedricha von Martina z Rothenburga na Łużycach, potem do Wolfganga Sternberga, którego z uwagi na żydowskie pochodzenie zmuszono do wyjazdu z Niemiec. W czasie II wojny światowej w pałacu i w majątku przebywała 350-osobowa grupa Luksemburczyków, przesiedlonych na Śląsk przez nazistów za odmowę współpracy.
Zapuszczony pałac wyburzono w kwietniu 1978 r. Na jego miejscu postawiono blok mieszkalny. Z zespołu pałacowego ocalały: zabudowania gospodarcze, dwie oficyny mieszkalne i kamienny pylon."

i na:
https://polska-org.pl/510796,Wolany,Palac_Wolany_d...

Tak wyglądał ten pałac (ale piękny!!!)  - fotografia (lata 1900-1910) z w/w strony 

i jeszcze na:
http://www.dioblina.eu/Palac_w_Wolanach

https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfab...

https://www.youtube.com/watch?v=Ajkr7CpDMqE
Na w/w stronie jest film przedstawiający stan obecny. Autor tego filmu nie wspomina o kamiennych pylonach - zapewne o ich istnieniu także nie wiedział.

Szukałam informacji o kamiennych pylonach, które znajdują się na terenie dawnego parku przypałacowego. Niestety poza wzmianką na stronie wikipedii, że taki obiekt  ocalał z dawnego zespołu pałacowego, żadnych informacji nie udało się mi znaleźć.

Moje fotografie.
- pierwszy pylon

- drugi pylon

Powyższe obiekty znajdują się po prawej i lewej stronie poniższej drogi, która prowadzi na teren dawnego pałacu.   

Podobno budowle te postawione zostały przez właściciela pałacu jako wotum za szczęśliwy powrót synów z I wojny światowej.
  
Ślad i profil trasy
https://connect.garmin.com/modern/activity/4261934...





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!