Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 86.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Bila Voda

Wtorek, 5 kwietnia 2011 · dodano: 10.02.2013 | Komentarze 0

Grupa 4-osopbowa pociągiem do Kamieńca Ząbkowickiego a 4 osoby (ja, Czesiu, Władziu i Kaziu) rowerami: Kłodzko - Jaszkowa - Kolonia Gaj - Chwalisław - Mąkolno - Złoty Stok. Tutaj spotykami się wszyscy razem i jedziemy do Bilej Vody w Czechach. Po drodze zatrzymujemy się przy wapiennikach w Złotym Stoku

Zabytki w Bilej Vodzie:
- Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – posiada bogate barokowe wyposażenie wnętrza; na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z rzeźbą Madonny z ok. 1510 r. pochodzącą z warsztatu Wita Stwosza.

- Klasztor i kolegium pijarów – do kościoła przylega połączony z nim dwukondygnacyjny, barokowy budynek klasztorny z dwoma dziedzińcami.

W klasztorze popijarskim internowano zakonnice z 15 zgromadzeń rozwiązanych klasztorów z terenu Czechosłowacji,
Przez czterdzieści lat istniała tu najliczniejsza społeczność zakonna w Europie.
Po upadku komunizmu większość pozostałych przy życiu zakonnic opuściła wieś.
Dzisiaj w Bilej Vodzie mieszkają dwie siostry Miłosiernego Jezusa. Przybyły tutaj z myślą o zachowaniu tego świętego miejsca w pamięci wiernych. W jednym z byłych domów internowania prowadzą ośrodek rekolekcyjny, w którym można się zatrzymać na dzień skupienia, na rekolekcje z młodzieżą lub dorosłymi. Siostry "wołają", czyli zapraszają do odkrycia Bilej Vody, świadectwa wierności i mocy tego miejsca.

- Domy dawnego konwiktu – barokowe budynki znajdujące się w otoczeniu kompleksu budynków.

- Pałac – niewielka rezydencja dworska, siedziba kolejnych właścicieli majątku.
W 1854 r. pałac w Bílej Vodzie zakupiła Marianna Orańska. Należał on do jej spadkobierców do 1917 r. Obecnie znajduje się w nim szpital psychiatryczny. W parku przypałacowym znajduje się kilka barokowych rzeźb.

Były pałac a obecnie szpital psychiatryczny.

- Cmentarz – znajduje się w nim zbiorowa mogiła ofiar tzw. "marszu śmierci" z lutego 1945 r. z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu oraz kilkaset nagrobków zmarłych tu zakonnic.
Z okazji pięćdziesiątej rocznicy internowania czeskich zakonnic – minister kultury Republiki Czeskiej ogłosił cmentarz sióstr zakonnych w Białej Wodzie zabytkiem kultury.

Na granicy polsko-czeskiej znowu dzielimy się na 2 grupy. Ci którzy jechali do Kamieńca pociągiem jadą przez Paczków na pociąg do Kamieńca Ząbkowickiego. Nasza czwórka, przy niesprzyjającej pogodzie, decyduje się jednak na jazdę do Kłodzka rowerami. Żegnamy się i ruszamy w kierunku Lądka Zdroju przez Javornik, Travnę i przejście graniczne w Lutuni.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!