Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 59.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Dawny kościół ewangelicki w Ołdrzychowicach i dwór w Żelaźnie

Piątek, 20 września 2013 · dodano: 20.09.2013 | Komentarze 0

Ja, Czesiu, Kazia i Kaziu, pomimo niewyraźnej pogody, wyruszyliŚmy w kierunku Lądka Zdr. Udało się nam do Lądka, a nawet za Lądek (przez Radochów na drogę prowadzącą do Złotego Stoku), dojechać bez deszczu. W drodze powrotnej trochę kropiło, ale niegroźnie. Na chwilę zatrzymaliśmy się na zamku w Trzebieszowicach i już bez przystanku podążyliśmy do Kłodzka.

Przejeżdżając dzisiaj przez most, który widoczny jest na zamieszczonej niżej fotografii przypomniałam sobie przeczytaną kiedyś notatkę o kościele ewangelickim w Ołdrzychowicach. Kojarzyłam go z budynkiem mieszkalnym znajdującym się przy tym moście ale nie byłam tego pewna. Dzisiaj przyjrzałam się mu dokładniej i po powrocie do domu poszukałam informacji o kościołach w Ołdrzychowicach Kł. Tak ten obiekt pełniący obecnie funkcę budunku mieszkalnego był kiedyś kościołem ewangelickim.

Kościół ewangelicki w Ołdrzychowicach na pocz.XX wieku - zdjęcie z http://mapa.targeo.pl/Kosciol-ewangelicki-w-Oldrzychowicach-Klodzkich~5885450/Zdjecia/adres



Dawny kościół ewangelicki dzisiaj (zdjęcie ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ołdrzychowice_Kłodzkie).


Dzisiaj spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka. Kazia skierowała nas w Żelaźnie do dworu (pałacu?) znajdującego się nieopodal kościoła parafialnego. Przez Żelazno przejeżdżaliśmy dziesiątki razy a o takim obiekcie nie wiedzieliśmy pomimo, że znajduje się on bardzo blisko drogi.





Elektryczny pałac w Żelaźnie wzniesiony został w drugiej połowie XIX wieku dla hrabiego Ernesta Münchhausena. W 1905 roku jego właścicielkami były: Gräfin Sophie Finck von Finckenstein, Barones Hertha von Münchhausen oraz Pani Martha von Roeder. W roku 1921 majątek należał do Grafa Heinricha Finck von Finckenstein i Pani Marthy von Roeder.

Pałacem po drugiej wojnie światowej zarządzał między innymi Polski Czerwony Krzyż. W rezydencji bezskutecznie próbowano otworzyć ośrodek MONAR-u dla dzieci. Obecnie budowla stanowi własność prywatną.

Pałac otacza pochodzący z XIX wieku park krajobrazowy.

mapa wyjazdu





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!