Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 27.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Najbliższe nepomuki

Poniedziałek, 22 sierpnia 2016 · dodano: 22.08.2016 | Komentarze 0

Dzisiaj odwiedziliśmy najbliższe nepomuki. Trasa: Kłodzko - Wojciechowice (JN) - Owcza Góra - Boguszyn (JN) - Ławica (2 ? figury i 3 płaskorzeźby JN) - Kłodzko (JN na Moście św, Jana i na Placu Kościelnym).

W Ławicy jedna figura św. Jana Nepomucena (chyba najmłodsza na Ziemi Kłodzkiej) "zamieszkała" we wnęce kaplicy pw. św. Anny


 a druga (?) przy posesji nr 1.


Jest to figura z trzema płaskorzeźbami . Na temat tej figury na stronie 

http://nepomuki.pl/nepomuk/dslask-klodzko.htm

zostało napisane:

"W tej wsi na północ od Kłodzka, niedaleko miejsca, gdzie Ścinawka spotyka się z Nysą Kłodzką i w zakolu tej ostatniej, przy skrzyżowaniu bocznych dróg stoi kamienna polichromowana figura przedstawiająca pątnika, z zsuniętym na plecy kapeluszu pielgrzymim. Marek Perzyński w swej książce "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości" identyfikuje tę postać z Janem N.: "Etnografowie zwracają zaś uwagę, że w Ławicy zachowało się niezwykle rzadkie przedstawienie św. Jana Nepomucena jako pielgrzyma do sanktuarium w Starej Boleslavi". Analizy tego przypadku podjęła się G.S. przywołując artykuł Andrzeja Sheera ("Przydrożne Pomniki Przeszłości 2003, z. 37, s. 2-16"). Wniosek: jest to figura św. Franciszka Ksawerego, a twierdzić tak pozwala podobieństwo do wizerunków tej postaci z Trzebieszowic, z rynku w Bystrzycy i Nowego Waliszowa.
Za to po lewej stronie cokołu, w rokokowym obramowaniu, znajduje się płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. - jego identyfikacja budzi już mniej wątpliwości, choć nie jest bezdyskusyjna. Ma on sutannę, komżę, pelerynę, biret na głowie i krzyż. Z jego powodu ten wpis pozostaje w zestawieniu Nepomuków Kłodzkich (nad: W.Brygier, uzup: G.S.)"
Na cokole tej figury są aż trzy płaskorzeźby - wszystkie opisywane w różnych miejscach jako przedstawienia św. Jana Nepomucena. W cytowanym wyżej tekście mowa jest tylko o jednej płaskorzeźbie. I bądź tu mądry.

Kościół na Owczej Górze 




Kategoria rodzinnie, rower



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!