Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 105.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Szlakiem kościołów Ziemi Ząbkowickiej

Środa, 26 września 2012 · dodano: 26.09.2012 | Komentarze 0

Zapowiadana na dzisiaj ładna pogoda zachęciła nas do zaplanowania dłuższej wycieczki. Wybraliśmy Henryków i kościoły Ziemi Ząbkowickiej. Nie pominęliśmy innych zabytków w odwiedzanych miastach (Ziebice, Henryków, Ząbkowice Śl.)
Zespól klasztorny w Henrykowie jest jednym z 24 dolnośląskich obiektów obowiązkowych przy zdobywaniu Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej (KOP).
Ze względu na chłodny poranek do Kamieńca Ząbkowickiego dojechaliśmy szynobusem i ok. godziny 8.30 wyruszyliśmy na trasę. Łącznie nawiedziliśmy 23 kościoły, niektóre już kolejny raz ( kościół w Przyłęku, Ożarach i Laskach - poprzednie nawiedzenia były bez potwierdzenia parafii). Na potwierdzeniu parafialnym, a nie tylko potwierdzeniu pieczatką z danej miejscowości (zazwyczaj sklep lub sołtys), w tych kościołach zależało mi szczególnie, gdyż są to parafie z którymi jestem osobiście w jakiś sposób związana. W Przyłęku chodziłam do szkoły i uczęszczałam na lekcje religii, w Ożarach przystępowałam do I Komunii Św. a w Laskach zostałam ochrzczona.

Początek trasy rowerowej na dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim

Przed Bazyliką Mniejszą w Ziębicach - Kościół św. Jerzego – Diecezjalne Sanktuarium Męki Pańskiej - najstarszy i najcenniejszy zabytek Ziębic

Henryków - Bazylika Mniejsza
Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela, obecnie bazylika mniejsza pełniąca funkcję kościoła parafialnego, jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem opactwa.



Cerkiew św.Jerzego w Ząbkowicach przy ul Kłodzkiej.
Świątynia jest dawną kaplicą szpitalną Kościoła rzymskokatolickiego. Została zbudowana w XIV wieku. Była przebudowana w XIX wieku. W 1966 roku przeprowadzono remont i adaptację na potrzeby prawosławnej parafii.

Dzięki słynącej łaskami figurce Matki Boskiej Bolesnej jest to od XV w. ośrodek pielgrzymkowy. O samej rzeźbie Matki Boskiej Bolesnej (Piety) - MBB z Bobolic, dawnych Kubic) wiemy niewiele. Jej pochodzenie, twórca, ani czas powstania pozostają nieznane. Bezsporne jest tylko to, co można zobaczyć do dzisiaj: rzeźbę wykonano z drewna (60 centymetrów wysokości). Ludowy rzeźbiarz wyobraził Matkę Boską jako starszą kobietę, o pooranej zmarszczkami, pełnej smutku twarzy. Na jej kolanach spoczywa nieproporcjonalnie małe ciało zmarłego Chrystusa. Okrywa ją udrapowana suknia, płaszcz i suknia.
W Bobolicach corocznie w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej można oglądać jedną z największych w Europie bożonarodzeniowych szopek. Dzięki wprowadzonym zmianom konstrukcyjnym uzyskano większą przestrzeń przypominającą wnętrze groty. Szopka ma 19 m wysokości. Znajdujące się tutaj postacie przedstawiają naturalnej wielkości osoby znane z Biblii, podobnie jest ze zwierzętami.


Kategoria rower, rodzinnie



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko znajomi. Zaloguj się · Zarejestruj się!