Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi ulamaj z miasteczka Kłodzko. Mam przejechane 52536.10 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.08 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy ulamaj.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 26.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Krótko - do Jaszkowej Górnej

Sobota, 6 października 2018 · dodano: 06.10.2018 | Komentarze 0

Ja i Czesiu na krótką trasę: Kłodzko - Jaszkowa Dolna - Jaszkowa Górna -   nawrotka w miejscu dawnego przystanku Jaszkowa Górna III (zdjęcie niżej) 

i - Jaszkowa Dolna - Kłodzko.
Po powrocie obiad i na 16.00 na koncert Kłodzkiego Chóru Kameralnego "Concerto Glacensis". Rok 2018 to rok jubileuszu 20 - lecia chóru. 
https://connect.garmin.com/modern/activity/3069587...


Kategoria rodzinnie, rower


  • Aktywność Chodzenie

Pieszo po Wrocławiu

Poniedziałek, 24 września 2018 · dodano: 24.09.2018 | Komentarze 0

Przy okazji potrzeby załatwienia różnych spraw we Wrocławiu postanowiliśmy dotrzeć do kilku obiektów, które są wymagane do odznak "Polskie Naj" i "Odznaka Krajoznawcza Polski".
Dzisiaj były to: ZOO, Most Grunwaldzki, Panorama Racławicka, Ogród Botaniczny, organy w Katedrze, kościół pw. Najświętszego  Imienia Jezus przy Uniwersytecie Wrocławskim, Pręgierz, Ratusz, Piwnica Świdnicka, Arsenał, Synagoga Pod Białym Bocianem, budynek Dworca Głównego.

Pogoda na wędrowanie była dzisiaj niezbyt sprzyjająca - zimno (6-7 stopni), silny wiatr i trochę deszczu (obyło się bez rozkładania parasoli - największy deszcz przeczekaliśmy na Dworcu Głównym). 

Kilka fotek z dzisiejszej wędrówki.

Restauracja - w drodze do ZOO





Krasnoludki w pobliżu Katedry 


Ja i pręgierz na tle Ratusza

za https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,odkrywamy-wro...    ciekawostka:
"W XIII wieku przed wschodnią ścianą Ratusza znajdował się plac otoczony rowem i ogrodzony plecionkowym płotem, na którym odbywały się sądy. Na początku XIV stulecia pokryto go drobnym brukiem ceglano-kamiennym i ustawiono drewniany pręgierz. Posiadanie przez Wrocław pręgierza było powodem do dumy, bo świadczyło o przyznaniu miastu przywilejów sądowych, które zezwalały na stosowanie kary miecza. Podobnie było z obecnością kata i posiadaniem szubienicy – dodawały miastu prestiżu, zwracały uwagę na poszanowanie swobód i respektowanie praw."


Synagoga Pod Białym Bocianem

W odległości zaledwie 300 metrów znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Synagoga pod Białym Bocianem, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.
Wyjątkowy charakter miejsca sprawił, że od 1995 roku obszar jest nazywany Dzielnicą Czterech Świątyń, Czterech Wyznań czy też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Tworzy ją obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, Św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i Św. Antoniego. O jej unikalnym charakterze decydują wspaniałe zabytki architektury sakralnej.
W celu umocnienia współpracy między wyznaniami została powołana Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, która działa od 1996 roku.
Dwie z w/w świątyń nawiedziliśmy dzisiaj ( 2 fotki wyżej) a dwie kolejne w czasie poprzedniej wędrówki po Wrocławiu.


Dworzec Wrocław Główny po remoncie robi wrażenie - jest  piękny.

Na skrzyżowaniu ul.Świdnickiej i Piłsudskiego - Pomnik Anonimowego Przechodnia

Ta grupa rzeźbiarska została ustawiona na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej 13 grudnia 2005 roku, na pamiątkę stanu wojennego. Ukazana jest tu scena wchodzenia pod ziemię anonimowych mieszkańców Wrocławia i osób wychodzących z podziemia, po drugiej stronie ulicy. To bardzo ważny dla Polaków symbol przechodzenia Polski z czasów stanu wojennego w czasy wolnego już kraju.
Więcej o w/w  m.in. na:  http://dziennikarstwo.wroclaw.pl/przejsciu-jerzego...

Ślad naszej wędrówki (od ZOO do w/w skrzyżowania - dalej pojechaliśmy tramwajem)
https://connect.garmin.com/modern/activity/3040262...


Kategoria rodzinnie


  • DST 30.00km
  • Sprzęt KTM
  • Aktywność Jazda na rowerze

Znowu na ognisko i kiełbaski

Środa, 19 września 2018 · dodano: 19.09.2018 | Komentarze 0

Na dzisiaj Władziu "zorganizował" towarzystwo na wyjazd kiełbaskowy. Zebrało się 8 osób i pojechaliśmy: Kłodzko - Szalejów Dolny - Szalejów Górny - Wolany - Chocieszów. W miejscu na to przygotowanym ( przy Czarnej Drodze - droga w kierunku Batorówka) zapaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski, pobyliśmy ze sobą i w składzie 7 osobowym (Piotr pojechał wcześniej)  wróciliśmy prawie tą sama drogą do Kłodzka.

Przygotowanie do powrotu.

Zapis trasy.
https://connect.garmin.com/modern/activity/3027875...





  • DST 34.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kółeczko przez Rogówek

Poniedziałek, 17 września 2018 · dodano: 17.09.2018 | Komentarze 0

W towarzystwie Czesia i Kazia na trasie: Kłodzko - Krosnowice - Żelazno - Ołdrzychowice - Rogówek - Jaszkowa Górna - Jaszkowa Dolna - Kłodzko.
Przy drodze między Krosnowicami a Żelaznem rośnie trzcina, którą dzisiaj pojechaliśmy oglądnąć, a którą tniemy na potrzeby PZC jako ozdobę do palm przygotowywanych na Niedzielę Palmową. Trzcina była "na odpowiednim etapie rozwoju". Po obiedzie pojechaliśmy samochodem i nacięliśmy jej sporą ilość.
W czasie południowej wycieczki rowerowej wypatrzyliśmy też ładną, dużą trzcinę przy drodze z Ołdrzychowic do Rogówka i tam też dojechaliśmy samochodem.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Galerii i kupiłam tablicę korkową na nasze odznaki turystyczne. Ta którą obecnie mamy jest już  prawie zapełniona i brak na niej miejsca na kolejne zdobywane przez nas odznaki.

Do w/w dołączą jeszcze:
- zdobyte odznaki “Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce” stopień popularny i brązowy,
- przygotowywane do weryfikacji odznaki "Drewniane kościoły Opolszczyzny" stopień złoty,
- przygotowywane do weryfikacji odznaki "Miejsca Kultu św. Jana Pawła II".

https://connect.garmin.com/modern/activity/3022727...




  • DST 42.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Do Topolic

Środa, 12 września 2018 · dodano: 12.09.2018 | Komentarze 0

Dzisiejszy wyjazd "integracyjno - kiełbaskowy" zorganizował Władziu. Na starcie zameldowało się 12 osób. Potem dojechała do nas jeszcze jedna osoba. Pojechaliśmy przez Krosnowice do Topolic.
Część towarzystwa przy ognisku.

"Ucztowaliśmy" ponad 2 godziny. W drogę powrotną podzieliliśmy się na 2 grupy. Ja, Czesiu, Władziu i Włodek pojechaliśmy przez Starków, Polanicę, Wolany, Szalejów Górny i Szalejów Dolny. W Szalejowie Górnym "odwiedziliśmy"  św. Jana Nepomucena (to zadanie miał do wykonania Włodek). Pozostałe osoby pojechały do Kłodzka przez Krosnowice.
Z Polanicy Zdroju do "8" Włodek poprowadził nas nie ul. Mickiewicza a drogą poniżej - ul. Polną, którą ja i Czesiu jechaliśmy pierwszy raz.
Przy tej drodze jest stary cmentarz ewangelicki przy którym zatrzymaliśmy się.


O tym cmentarzu na:  https://polska-org.pl/4264960,Polanica_Zdroj,Cment...
"Nekropolia założona w 1924 r. na gruncie odstąpionym przez Zarząd Uzdrowiska. Zdewastowany po II wojnie światowej cmentarz ewangelicki przywrócony został do pamięci w 2006 r. Z pozostałości ocalałych pomników utworzono jedną aleję, na której szczycie stoi pomnik, dawny nagrobek Kathe Fundner, w który wkomponowana została tablica z napisem: "Pamięci dawnych ewangelickich mieszkańców Polanicy-Zdroju. Ich prochy złożono tu do ziemi bożej przed 1946 rokiem". Wokół zachował się pierwotny drzewostan, gdzie można jeszcze dostrzec zarysy pomników i fragmenty wystających z ziemi nagrobków lub metalowych części."
Na w/w stronie są zdjęcia z tego cmentarza.

W Szalejowie Górnym zatrzymaliśmy się przy figurze św. Jana Nepomucna, którą Włodek sfotografował. 
Naprzeciw tej figury taki akcent rowerowy.




Drewniane Kościoły Opolszczyzny

Poniedziałek, 10 września 2018 · dodano: 10.09.2018 | Komentarze 0

Opuszczamy kwaterę i na dalszą drogę rowery "lądują" na dachu samochodu.
Dzisiejsza trasa: Skałągi - Rożnów - Ligota Górna (kościół drewniany) - Borki Wielkie (kościół drewniany i klasztor franciszkański) - Sowczyce (kościół drewniany) - Wachów (kościół drewniany) - Szemrowice (kościół drewniany) - Dobrodzień (kościół drewniany) - Niemodlin - Kłodzko.

Skałągi (4x)
Kościół w Skałągach

Rzeźba przed kościołem

Rzeżba przy drodze do Byczyny

Na placu kościelnym w Skałągach


Kościół w Ligocie Górnej

Borki Wielkie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Borki_Wielkie_(powia...)
cdn


Ładne (profesjonalnie wykonane) zdjęcia prawie wszystkich kościołów drewnianych Opolszczyzny na  http://bywajtu.pl/uzytkownik/smilejski-1/temat/tab...


Kategoria rodzinnie


  • DST 92.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Drewniane Kościoły Opolszczyzny

Niedziela, 9 września 2018 · dodano: 10.09.2018 | Komentarze 0

Dzisiaj samochód zostaje na kwaterze a my rowerami po powiecie kluczborskim.
Nasza dzisiejsza trasa: Skałągi - Biskupice (kościół drewniany) - Byczyna - Ciecierzyn - Miechowa (kościół drewniany) - Komorzno (kościół drewniany) - Proślice (kościół drewniany) - Jakubowice (kościół drewniany) - Krzywiczyny (kościół drewniany) - Świniary Wielkie (kościół drewniany) - Wierzbica Górna (kościół drewniany) - Wierzbica Dolna (kościół drewniany) - Wołczyn - Gierałcice (kościół drewniany) - Wołczyn - Brzezinki (kościół drewniany) - Skałągi - Unieszów - Skałągi .
Na dzisiejszej trasie rowerowej dojechaliśmy do 11 kościołów drewnianych i kilku innych. W kilku udało się nam obejrzeć wnętrza. 

Kościół w Biskupicach

Kościół we wsi Miechowa (2x)

Dekoracja dożynkowa

Kościół w Komorznie (2x)

Wieniec dożynkowy

Kościół w Proślicach

Kościół w Jakubowicach

Kościół w Krzywiczynach

Kościół w Świniarach Wielkich (2x)

Dekoracja dożynkowa

Kościół we wsi Wierzbica Górna

Kościół w Wierzbicy Dolnej

Kościół w Gierałcicach

Kościół w Brzezinkach (3x)


Dekoracja dożynkowa


Miasteczkiem bez kościoła drewnianego, ale zaplanowanym przez nas do zwiedzenia, była Byczyna.
Byczyna  to niewielkie, zabytkowe miasteczko na pół­noc­y Opolsz­czy­zny - jedna z największych atrakcji województwa. Otoczone jest, nie­mal w ca­ło­ści za­cho­wa­nymi, ce­gla­nymi murami miej­skimi, dzięki którym nazywane jest czasem "opolskim Carcassonne" na cześć słynnego grodu we Francji, choć tym mianem szczyci się bardziej inne opolskie miasto Paczków.

O Byczynie na:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Byczyna
                   i bardzo dużo informacji i zdjęć na: https://podroze.onet.pl/polska/opolskie/byczyna-at...






Ratusz

Kolejną miejscowością, w której zatrzymaliśmy się na dłużej było miasto Wołczyn (patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wołczyn )

Ślad GPS w częściach, które i tak nie stanowią całej trasy.
https://connect.garmin.com/modern/activity/3004618...

https://connect.garmin.com/modern/activity/3004621...

https://connect.garmin.com/modern/activity/3004623...



Kategoria rodzinnie, rower


Szlak drewnianych kościołów Opolszczyzny

Sobota, 8 września 2018 · dodano: 10.09.2018 | Komentarze 0

Wreszcie doszedł do skutku, planowany na okres wakacyjny, wyjazd na Opolszczyznę na "Szlak drewnianych kościołów Opolszczyzny". Trasę zaplanowaliśmy na 3 dni z dwoma noclegami we wsi Stałągi (nocleg w gospodarstwie agroturystycznym znalezionym w internecie).
Pakujemy rowery na samochód i wyjeżdżamy wczesnym rankiem jadąc w kierunku Brzegu. Przed Brzegiem nawiedzamy dwa kościoły drewniane: w Obórkach ( kościół polsko-katolicki)  i w Krzyżowicach. Mijamy Brzeg i jedziemy w kierunku Namysłowa. W powiecie namysłowskim nawiedzamy 6 kościołów drewnianych: w Biestrzykowicach, Smarchowicach Śl., Krasowicach, Michalicach, Woskowicach Małych i Baldwinowicach.  Następny kościół drewniany, który chcemy nawiedzić jest w Gołkowicach  w powiecie kluczborskim. Ustawiamy trasę na GPS-ie i ... dojeżdżamy prawie do Kępna, z którego "11" dojeżdżamy do kościołów w Gołkowicach a następnie już drogami lokalnymi do kościoła w Uszycach i kościoła we wsi Goła. Kolejnym drewnianym kościołem miał być kościół ewangelicki w Nasalach (był w wykazach drewnianych kościołów Opolszczyzny). Okazało się, że kościół drewniany spłonął w roku 2010 i na jego miejscu zbudowany został kościół murowany. Jadąc do Stałąg na nocleg odwiedzamy jeszcze drewniane kościoły w Maciejowie i Rożnowie. Do Rożnowa przyjeżdżamy w chwili rozpoczęcia Mszy Św., w której uczestniczymy.

Dzisiaj, z rowerami na dachu samochodu,

nawiedziliśmy 13 kościołów drewnianych z tego w pięciu udało się nam obejrzeć wnętrza (sprzątanie, ślub, Msza Św.).

Kościół polsko-katolicki w Obórkach  (2x)


Kościół w Krzyżowicach (2x)


Kościół w Biestrzykowicach

Kościół w Smarchowicach Śl.

Kościół w Krasowicach

Kościół w Michalicach

Ambona w kościele w Michalicach

Kościół w Woskowicach Małych

Kościół w Baldwinowicach

Kościól w Gołkowicach

Kościół w Uszycach

Kościół we wsi Goła (2x)



Kościół w Maciejowie

Kościół w Rożnowie (2x)


Grobowiec, w kształcie piramidy w Rożnowie - Mauzoleum gen. mjr. Karola Adolfa Augusta von Eben und Brunnen


Kategoria rodzinnie


  • DST 77.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Nowa Bystrzyca - Spalona - Długopole Zdrój

Środa, 5 września 2018 · dodano: 05.09.2018 | Komentarze 0

Mamy wolny cały dzień - jedziemy do schroniska Jagodna na "Coś z jagodami". Za Czesiem "chodzą" pampuchy z jagodami - ale aby je zjeść trzeba dojechać lub dojść na Paprsek w Czechach. 
Paprsek ma w swojej ofercie kulinarnej  regionalną specjalność - knedliki jagodowe, codziennie świeże, obficie nadziewane jagodami z tutejszych lasów, posypane kakao i polane rozpuszczonym masłem.  PYCHA - jedliśmy je w ub.r. i do dzisiaj czujemy ich smak.
Dzisiaj jedziemy do schroniska Jagodna. Tam też serwują dania z jagodami - co będzie dzisiaj ?
Umawiamy się z Kaziem i jedziemy: Kłodzko - Krosnowice - Gorzanów (betonówką) - Szklarka - Stara Bystrzyca - Nowa Bystrzyca (droga zamknięta dla ruchu samochodowego ale jedziemy i poboczem omijamy odcinek na którym kładziony był dzisiaj asfalt) - Spalona (Schronisko Jagodna).


Z jagodami są racuchy i desery. Zamawiamy z Czesiem racuchy a Kaziu pieczone pierogi ruskie.
Dania tak duże, że ledwie udało się nam je skonsumować.

Odpoczęliśmy trochę po trudach wspinaczki i obfitym jedzeniu i ruszyliśmy w drogę powrotną.
Trasa: Spalona - 9 km odcinek drogi w stanie fatalnym (o czym informuje tablica w Spalonej) -  Poręba (krzyż kamienny i św. Jan Nepomucen - dla Kazia od odznak) - Długopole Zdrój - Ponikwa (kapliczka kamienna i św. Jan Nepomucen - dla Kazia) - Długopole Zdrój - Długopole Dolne - Bystrzyca Kłodzka - Zabłocie - Gorzanów - Krosnowice - Kłodzko.

Kaziu i kamienny krzyż pokutny w Porębie


Św. Jan Nepomucen w Porębie (figura i płaskorzeźba na cokole figury)


Ślad trasy z Kłodzka do Ponikwy  
https://connect.garmin.com/modern/activity/2990862...

Przerwa w zapisie trasy z Ponikwy do Długopola Zdroju.
Ślad trasy z Długopola Zdroju do Kłodzka
https://connect.garmin.com/modern/activity/2990871...





  • DST 40.00km
  • Sprzęt Author Corsa
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przez Droszków na dożynki do Jaszkowej Dolnej

Niedziela, 2 września 2018 · dodano: 02.09.2018 | Komentarze 0

Wczoraj  mieliśmy uczestniczyć w 3 rajdzie rowerowym "Doliną Rzeki Ścinawki".

Planowaliśmy jazdę z grupą do Radkowa i powrót do domu w tym samym dniu (bez noclegu). Już w nocy z piątku na sobotę zaczęło padać i padało prawie całą sobotę. Na rajd nie pojechaliśmy.
Dzisiaj tj. w niedzielę nie padało więc pojechaliśmy na małą przejażdżkę. Cel dzisiejszej jazdy to dożynki w Jaszkowej Dolnej. Trasa: Kłodzko - Krosnowice - Żelazno - Ołdrzychowice Kł. - Droszków - Jaszkowa Górna - Jaszkowa Dolna - Kłodzko.
Na dożynkach posłuchaliśmy trochę muzyki, zjedliśmy po jednej porcji ciasta i kupiliśmy ciasto do domu.

Informacja o Droszkowie i okolicy (na przystanku autobusowym)



Dożynki w Jaszkowej Dolnej - wieniec dożynkowy i występ zespołu "Podzamek BOYS" (zespół muzyczny pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Podzamku).

Dekoracje dożynkowe

Trasa:
https://connect.garmin.com/modern/activity/2983421...


Kategoria rodzinnie, rower